Omrzliny – sú lokálne poškodenia kože, napr. na rukách, nohách, ušiach, spôsobené jednorázovým, intenzívnym pôsobením chladu. Môže dôjsť k zmene zafarbenia kože, tvorbe pľuzgierov, opuchu a ku celkovému zníženiu citlivosti na postihnutých miestach.
POZOR: Podchladenie a omrzliny by mal vždy posúdiť lekár!
Ako poskytnúť prvú pomoc:
- Pri podchladení postihnutého zahrievame - transport do teplého prostredia, výmena vlhkého odevu za suchý (spotené oblečenie ochladzuje organizmus), vhodné je použiťhliníkovú fóliu (je ľahká a výborne izoluje), vypitie horúceho osladeného nápoja.
- Pri podchladení organizmu je dôležité v prípade bezvedomia odmerať v ústach alebo konečníku telesnú teplotu (pri podchladení je to menej ako 35 stupňov) a sledovať podchladeného ako reaguje, či nie je zmätený a pod., postihnutého zahrievame.
- Pri omrzlinách postihnuté miesta zohrievame vlastnými rukami, prsty alebo postihnuté časti ruky môžeme strčiť aj pod naše pazuchy, omrzliny nešúchame, kvôli riziku poškodenia kože a vniknutiu infekcie, pľuzgiere nikdy neprestrihávame, len sterilne prekryjeme.
- Omrzlinu ponoríme do teplej vody na 20 až 40 minút, alebo opakovane podávame teplé obklady, pričom používame vlažnú vodu (nie horúcu). Omrznuté miesto potom osušíme a zabalíme do látky z prírodného materiálu.
- Je vhodné, aby sa postihnutý pre zvýšenie teploty tela, vplyvom práce svalov, snažil aktívne pohybovať končatinami. Pri ťažších omrzlinách zabezpečíme transport do nemocnice na lekárske ošetrenie.
- Nepodávame lieky, okrem liekov s účinnou látkou – kyselinou acetylsalicylovou (Aspirín), lebo tieto zabraňujú zrážaniu krvi.
- Hlad, dehydratácia a vyčerpanosť enormne zvyšujú nebezpečenstvo podchladenia, preto je potrebné postihnutému zabezpečiť dostatočný prísun tekutín, energeticky bohatých potravín a primeraný čas potrebný na dostatočnú regeneráciu síl.
Vyvarujte sa:
- vtieraniu snehu alebo masírovaniu snehom a ohrievaniu dychom, lebo uvedené vedie k ďalším poškodeniam - omrzlinám,
- zakázané je, aby postihnutý fajčil, nakoľko fajčenie stenšuje krvné cievy a tým zhoršuje prietok krvi,
- rovnako je zakázané roztápať zmrznuté časti tela nad ohňom, lebo sú necitlivé a hrozí tak zvýšené riziko ťažkých popálenín.